Rriten tensionet, Rusia dëbon diplomatin ukrainas

54

Rusia akuzoi një diplomat ukrainas të shtunën për përpjekjen për të marrë informacione të klasifikuara dhe e urdhëroi atë të largohej nga vendi në 22 prill, në mes të tensioneve të rritura midis dy fqinjëve, raporton Reuters.

Shërbimi i sigurisë FSB i Rusisë më herët tha se Oleksandr Sosoniuk u mor në paraburgim kur u përpoq të merrte informacionin nga bazat e të dhënave ruse të zbatimit të ligjit gjatë një takimi me një shtetas rus.

“Ky aktivitet është i papajtueshëm me statusin e një punonjësi diplomatik dhe është armiqësor ndaj Federatës Ruse. Diplomati i huaj do të merret në përputhje me ligjin ndërkombëtar, “tha FSB në një deklaratë.

Ministria e jashtme e Ukrainës, duke e përshkruar arrestimin si një provokim, tha Sosoniuk u mbajt për disa orë, para se të kthehej në konsullatën e vendit në Shën Petersburg.

Tensionet midis Moskës dhe Kievit janë rritur mes një grumbullimi të trupave ruse përgjatë kufirit dhe përplasjeve në Ukrainën lindore midis ushtrisë dhe separatistëve pro-Moskës.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, bëri të premten presion për negociata të paqes.

Ministria e jashtme e Rusisë tha në një deklaratë se Sosoniuk ishte lajmëruar të linte territorin rus brenda 72 orësh, duke filluar nga 19 Prilli.

“Pala ukrainase së shpejti do të vendosë se si t’i përgjigjet këtij provokimi, duke marrë parasysh praktikën aktuale,” tha ministria e jashtme e Ukrainës për ndalimin e Sosoniuk.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016