Rusi/ Arrestohet ish-kryetari i Bashkisë pasi bëri thirrje për lirimin e Navalnyt

62

Një gjykatë në qytetin rus të Yekaterinburg burgosi ​​ish-kryetarin e saj të Bashkisë për nëntë ditë, pasi e shpalli fajtor për përdorimin e mediave sociale për të nxitur njerëzit të protestojnë për lirimin e kritikut të burgosur të Kremlinit Alexei Navalny, raporton Reuters.

Yevgeny Roizman, i cili shërbeu si kryebashkiak i qytetit të katërt më të madh të Rusisë nga viti 2013 në 2018, u akuzua për organizimin e një tubimi të paligjshëm pasi ai u kërkoi gati 500,000 ndjekësve të tij në Twitter të dilnin në rrugë.

Roizman, i cili gjithashtu u urdhërua të kryente 30 orë shërbim në komunitet, është një kritik i hapur i autoriteteve dhe nganjëherë i denoncon ata në Twitter.

Autoritetet kanë rritur goditjen e tyre ndaj aktivistëve të opozitës në prag të protestave që kërkojnë lirimin e Navalny, i cili u burgos në shkurt me akuzat që ai tha se ishin sajuar.

Policia arrestoi mijëra në tubime në të gjithë Rusinë në mbështetje të Navalny më parë këtë vit pasi tha që demonstratat ishin të paligjshme dhe se ata që morën pjesë mund të përballen me akuza.

Roizman, i cili e ka përshkruar veten si mik i Navalny, dha dorëheqjen nga posti i tij në 2018.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016