Rusia dhe Ukraina kryejnë stërvitje ushtarake pranë kufirit ukrainas

62

Rusia dhe Ukraina zhvilluan stërvitje ushtarake ndërsa ministrat e jashtëm dhe të mbrojtjes të NATO-s filluan diskutimet emergjente mbi një grumbullim të trupave ruse pranë kufirit ukrainas, raporton Reuters.

Uashingtoni dhe NATO janë alarmuar nga grumbullimi i madh i trupave ruse pranë Ukrainës dhe në Krime, gadishullit që Moska aneksoi nga Ukraina në 2014 dhe dy anije luftarake të SHBA do të mbërrijnë në Detin e Zi këtë javë.

Rusia, e cila tha se lëvizja detare e SHBA ishte një provokim jo miqësor dhe paralajmëroi Uashingtonin të qëndrojë larg Krimesë dhe bregdetit të saj të Detit të Zi, thotë se vendosja e trupave ushtarake është një stërvitje ushtarake e parakohshme tre javore për të provuar gatishmërinë luftarake në përgjigje të asaj që ai quan sjellje kërcënuese nga NATO. Ajo ka thënë që stërvitja do të përfundojë brenda dy javësh.

Përpara mbërritjes së anijeve luftarake të SHBA-së, marina ruse të mërkurën filloi një stërvitje në Detin e Zi që bënte prova duke qëlluar në caqe sipërfaqësore dhe ajrore. Stërvitja erdhi një ditë pasi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg i bëri thirrje Moskës që t’i japë fund grumbullimit të trupave të saj.

Në Ukrainë, forcat e armatosura bënë prova për të zmbrapsur një sulm tankesh dhe këmbësorie afër kufirit të Krimesë së aneksuar ruse ndërsa ministri i saj i mbrojtjes, Andrii Taran, u tha parlamentarëve evropianë në Bruksel se Rusia po përgatitej të ruante armët bërthamore në Krime.

Taran nuk dha prova për pohimin e tij por tha se Rusia po grumbullonte 110,000 trupa në kufirin e Ukrainës në 56 grupe taktike me madhësi batalioni, duke cituar inteligjencën e fundit të Kievit.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016