Rusia po bëhet gati për luftë? Rrit prezencën e anijeve luftarake në Detin e Zi

59

Dy anije luftarake ruse u vendosën në Detin e Zi të shtunën dhe 15 anije më të vogla përfunduan një transferim në det ndërsa Moska rrit forcën e pranisë së saj detare në një kohë kur marrëdhëniet e saj me Perëndimin dhe Ukrainën janë të tensionuara, raporton Reuters.

Përforcimi përkon me një grumbullim të madh të trupave ruse pranë Ukrainës, diçka që Moska e quan një stërvitje të përkohshme mbrojtëse dhe pason një përshkallëzim në luftimet në Ukrainën lindore midis separatistëve të mbështetur nga Rusia dhe forcave të qeverisë ukrainase.

Marrëdhëniet e Rusisë me Uashingtonin janë në nivelin më të ulët të pas Luftës së Ftohtë.

Moska dëboi 10 diplomatë amerikanë të në shenjë hakmarrje për dëbimin e të njëjtit numër diplomatësh rusë nga Shtetet e Bashkuara për veprimtarinë e dyshuar malinje.

Rusia gjithashtu ka kufizuar përkohësisht lëvizjen e anijeve të huaja luftarake “dhe anijeve të tjera shtetërore” pranë Krimesë, të cilën ajo aneksoi nga Ukraina në 2014, një veprim i dënuar nga Kievi dhe Uashingtoni.

Dy anije ruse të klasit Ropucha nga Flota Veriore e Rusisë, të afta për të mbajtur tanke dhe për të dhënë forca të blinduara dhe trupa gjatë sulmeve bregdetare, kaluan në Bosfor të shtunën, për tu vendosur në Detin e Zi.

Më shumë përforcime detare ruse në formën e dy anijeve të tjera zbarkuese, këtë herë nga Flota Baltike e Rusisë, pritet të kalojnë sërish nga Bosfori.

Agjencia e lajmeve RIA të Shtunën gjithashtu raportoi se 15 anije më të vogla nga Flotilla Kaspike e Rusisë kanë përfunduar transferimin e tyre në Detin e Zi si pjesë e një stërvitje.

Në Shën Petersburg, shërbimi i sigurisë i Rusisë FSB arrestoi për një kohë të shkurtër një diplomat ukrainas, tha të shtunën ministria e jashtme e Ukrainës.

Agjencia e lajmeve Interfax citoi më herët FSB duke thënë se Oleksandr Sosoniuk u mor në paraburgim kur ai u përpoq të merrte informacione të klasifikuar nga bazat e të dhënave të zbatimit të ligjit rus gjatë një takimi me një shtetas rus.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016