Sërish tensione? Mediat greke njoftojnë se Turqia do të kryejë stërvitje ushtarake në Mesdhe

36

Turqia do të kryejë një stërvitje detare në shkallë të gjerë në Mesdhe dhe Detin Egje midis 25 shkurtit dhe 7 marsit, njoftoi media e Azerbajxhanit të hënën.

Njoftimi erdhi nga Ministria Turke e Mbrojtjes e cila tha se Forcat Detare Turke do të fillojnë stërvitjen Blue Homeland 2021.

Ushtria Turke dhe Forcat Ajrore do të marrin pjesë gjithashtu në stërvitje, raporton ekathimerini.

Turqia po vazhdon qëndrimin e saj luftarak kundër Greqisë, pasi njoftoi vendosjen e 87 anijeve të Marinës dhe Rojës Bregdetare në Detin Egje, ndërsa anija eksploruese Cesme po kryen kërkime të vazhdueshme në zonë, raporton Protothema.

Ndërkohë, shtypi turk po përplas ardhjen e afërt të forcave amerikane në Evros, Greqi. Anijet e transportit të SHBA-së që mbajnë helikopterë dhe automjete të blinduara, disa prej të cilave do të qëndrojnë në Greqi për stërvitje ushtarake, pritet të mbërrijnë në portin e Alexandroupolis.

Në këtë kontekst, faqja e parë e Yeni Safak thotë “Për kë është kjo përgatitje?”, Ndërsa Hurriyet boton një artikull “Zbarkimi i forcave Amerikane në Aleksandropolis”.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.