SHBA/ Akuzat ndaj Presidentit Trump, vijojnë debatet në Senat

49

Një debat historik është duke u zhvilluar aktualisht në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA për shkarkimin e Presidentit Trump. Demokratët po e akuzojnë atë për “nxitje të kryengritjes” për rolin e tij në sulmin vdekjeprurës të javës së kaluar në Kapitol. Jamie Raskin, një nga demokratët që kryeson akuzën, tha se anëtarët e Senatit “mund të kishin vdekur” gjatë kryengritjes së 6 janarit, raporton BBC.

Ndërsa shumë republikanë dënuan sjelljen e Presidentit, ata argumentuan se fajësimi i tij do të ishte përçarës aq afër largimit të tij të pritur nga detyra.
Republikani Kevin McCarthy, një aleat i vendosur i Presidentit, tha se ai beson se Trump është përgjegjës për sulmin vdekjeprurës të javës së kaluar, por fajësimi i tij do të ishte një “gabim”. “Presidenti mban përgjegjësi për sulmin e së mërkurës në Kongres nga protestuesit e mafies. Ai duhet të kishte denoncuar menjëherë turmën kur pa atë që po bëhej e dhunshme. Këto fakte kërkonin veprim të menjëhershëm të Presidentit Trump, ”tha McCarthy. Deri më tani, gjashtë republikanë kanë njoftuar se do të votojnë për fajësimin. Ata janë: Republikani Dan Newhouse i Uashingtonit, John Katko i Nju Jorkut, Jamie Herrera Beutler nga Uashingtoni,  Adam Kinzinger nga Illinois,  Fred Upton i Miçiganit, Liz Cheney nga Wyoming.

Udhëheqësit republikanë po presin rreth 10 deri në 20 republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve për të votuar për fajësim, por burimet thonë për CNN se ka shumë më shumë anëtarë që “duan të votojnë për fajësim, por ata ligjërisht frikësohen për jetën e tyre dhe jetën e familjeve të tyre”, raporton Jamie Gangel i CNN.