SHBA do të dërgojë një diplomat për të qetësuar konfliktin Izrael-Palestinë

71

Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken, tha të mërkurën se ai po dërgon një diplomat të lartë për t’u takuar me zyrtarë izraelitë dhe palestinezë në një përpjekje për të ulur tensionet dhe dhunën në rritje, raporton Anadolu Agency.

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Izraelin dhe Çështjet Palestineze, Hady Amr, po drejtohet drejt rajonit menjëherë për t’u takuar me udhëheqësit dhe “do të sjellë përvojën e tij me dekada” duke punuar në konflikt, u tha Blinken gazetarëve ndërsa po përgatiste raportin vjetor të lirive fetare të departamentit .

“Në veçanti ai do të nxisë në emrin tim dhe në emër të Presidentit Biden uljen e tendioneve dhe dhunës. Ne jemi shumë të përqendruar në këtë,” tha Blinken. “Ne besojmë se palestinezët dhe izraelitët në të njëjtën mënyrë meritojnë të jetojnë me siguri dhe do të vazhdojmë të angazhohemi me izraelitë, palestinezë dhe partnerë të tjerë rajonalë për të nxitur uljen e tendioneve dhe për të sjellë qetësi.”

Bombardimet e rënda në Rripin e Gazës vazhduan të mërkurën herët ndërsa forcat izraelite kryen sulme në vende të ndryshme.

Ministria e Shëndetësisë në Gaza raportoi 56 vdekje, përfshirë 14 fëmijë dhe më shumë se 330 të plagosur. Dëmtime të mëdha në zonat e banuara në të gjithë Gaza janë regjistruar gjithashtu, duke përfshirë shkatërrimin e ndërtesave të shumta rezidenciale shumëkatëshe.

Ushtria izraelite tha se 1500 raketa janë qëlluar nga Gaza drejt vendeve në Izrael në të cilat gjashtë izraelitë janë vrarë dhe dhjetra të plagosur.

Blinken më tej i bëri thirrje Izraelit që të marrë masa shtesë për të shmangur viktimat civile, duke thënë se ai ka një “barrë shtesë në përpjekjen për të bërë gjithçka që është e mundur për të shmangur viktimat civile edhe pasi me të drejtë po përgjigjet në mbrojtje të popullit të tij”.

“Ekziston, së pari, një dallim shumë i qartë dhe absolut midis një organizate terroriste, Hamas, që po lëshon raketa pa dallim, në të vërtetë, duke synuar civilë dhe reagimi i Izraelit që po mbrohet dhe synon terroristin që po hedh raketa mbi Izraelin. Por sa herë që shohim viktima civile, dhe veçanërisht kur shohim fëmijë të kapur në zjarr, duke humbur jetën, kjo ka një ndikim të fuqishëm “, tha ai.

Gjatë një telefonate me Kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, Blinken “shprehu shqetësimet e tij në lidhje me breshërinë e sulmeve me raketa ndaj Izraelit, ngushëllimet e tij për jetën e humbur si rezultat dhe mbështetjen e fortë të Shteteve të Bashkuara për të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten”, tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë.

“Sekretari dhe Kryeministri diskutuan dhunën e vazhdueshme në Jeruzalem dhe Sekretari përsëriti thirrjen e tij për të gjitha palët për të ulur tensionet dhe për të ndalur dhunën,” tha zëdhënësi Ned Price në një deklaratë.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016