SHBA miraton vaksinën me një dozë ‘Johnson & Johnson’

61

Rregullatorët e SHBA-së kanë aprovuar zyrtarisht vaksinën e vetme të Johnson & Johnson të koronavirusit, goditja e tretë që autorizohet në vend.

Vaksina mendohet të jetë një alternativë me kosto efektive ndaj vaksinave Pfizer dhe Moderna dhe mund të ruhet në një frigorifer në vend të një ngrirësi, raporton BBC.

Provat zbuluan se ajo parandalon të sëmuresh rëndë nga virusi, por është 66% efektive në përgjithësi kur përfshiheshin raste të moderuara.

Vaksina është bërë nga firma belge Janssen.

Kompania ka rënë dakord të sigurojë SHBA me 100 milionë doza deri në fund të qershorit. Dozat e para mund të jenë në dispozicion të publikut amerikan që nga java tjetër.

MB, BE dhe Kanada gjithashtu kanë porositur doza, dhe 500 milion doza janë porositur gjithashtu përmes skemës Covax për të furnizuar kombet më të varfra.

Presidenti Joe Biden e përshëndeti atë si “një lajm emocionues për të gjithë amerikanët dhe një zhvillim inkurajues”, por paralajmëroi se “lufta nuk ka mbaruar”.

“Megjithëse ne festojmë lajmet e sotme, unë i nxis të gjithë amerikanët, vazhdoni të lani duart, qëndroni të distancuar nga shoqëria dhe vazhdoni të vishni maska,” tha ai në një deklaratë.

“Siç e kam thënë shumë herë, gjërat ka të ngjarë të përkeqësohen përsëri ndërsa përhapen variante të reja, dhe përmirësimi aktual mund të ndryshojë.”

Autorizimi nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) erdhi pasi një komitet i jashtëm ekspertësh mbështesin unanimisht vaksinën të Premten.

Rezultatet nga provat e kryera në ShBA, Afrika e Jugut dhe Brazil treguan se ishte më shumë se 85% efektive në parandalimin e infektimit në gjendje të rëndë dhe 66% efektive në përgjithësi kur përfshiheshin raste të moderuara.

Veçanërisht, nuk kishte vdekje midis pjesëmarrësve që kishin marrë vaksinën dhe nuk kishte pranime në spital pas 28 ditësh pas vaksinës.

Mbrojtja e përgjithshme ishte më e ulët në Afrikën e Jugut dhe Brazil, ku variantet e virusit janë bërë dominuese, por mbrojtja ndaj sëmundjeve të rënda ose kritike ishte “po aq e lartë”.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.

Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.