SHBA vazhdon të kërkojë llogari nga Kina për koronavirusin

126

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha të Mërkurën se Shtetet e Bashkuara mbeten të shqetësuar për laboratorët në Kinë dhe bota duhet të zbulojë se si filloi koronavirusi.

Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë shkëmbyer fyerje dhe akuza gjatë shpërthimit vdekjeprurës të koronavirusit që ka vrarë më shumë se 200,000 njerëz në të gjithë botën dhe dëmtoi ekonominë globale.

Presidenti amerikan Donald Trump tha në 15 Prill se qeveria e tij po heton nëse pandemia e koronavirusit e kishte origjinën në një laborator në qytetin kinez Wuhan, ku u shfaq virusi. Ndërsa, Kina nga ana tjetër, i ka konsideruar të pabaza këto pretendime.

“Unë mund t’ju them se ka pasur shqetësime të vërteta në lidhje me laboratorët brenda Kinës,” tha Pompeo në një intervistë për Fox News. “Ende jam i shqetësuar se Partia Komuniste Kineze nuk po na tregon për të gjitha ato që po ndodhin në të gjitha laboratorët e saj”-shtoi Pompeo.

Në një artikull të Washington Post këtë muaj thuhej se Departamenti Amerikan i Shtetit në vitin 2018 paralajmëroi në rrugë diplomatike në lidhje me sigurinë dhe dobësitë e menaxhimit në një laborator në Wuhan.

Pompeo tha se autoritetet kineze po vazhdojnë të mbajnë informacionin mbi virusin dhe nuk do të lejojnë hyrjen e ekspertëve amerikanë.

“Përkundër përpjekjeve tona më të mira për të marrë ekspertë në terren, ata vazhdojnë të përpiqen, të fshihen dhe të mashtrojnë. Kjo është gabim, ajo vazhdon të përbëjë një kërcënim për botën dhe të gjithë duhet të zbulojmë të asaj që ndodhi këtu, “tha ai .

Shumica e shkencëtarëve tani thonë se koronavirusi i ri ka origjinën në jetën e egër, me lakuriqë dhe pangolina të identifikuar si specie të mundshme pritëse.

Yuan Zhiming, drejtor në Institutin e Virologjisë Wuhan gjithashtu hodhi poshtë teoritë se laboratori kishte lëshuar aksidentalisht koronavirusin që kishte marrë nga lakuriqët e natës për qëllime kërkimore.