Shkarkimi i Presidentit/Bushati reagon me tone të ashpra: I teket Ramës të tallë trapin me Ilir Metën dhe ngre komision

584

Analisti i njohur Andi Bushati ka reaguar me tone të ashpra lidhur me temën e shkarkimit të presidentit të Republikës, Ilir Meta.

Sipas Bushatit, këto janë vetëm shashka për të hequr vëmendjen nga vjedhjet e mëdha që janë bërë para zgjedhjeve, duke hedhur miliona euro për të influencuar votën e qytetarëve.

Bushati shpjegoi, e gjitha është një flluskë në ajër dhe që mazhoranca nuk ka për t’ia arritur të shkarkojë Metën, pasi maksimumi ai është në postin e Kreut të Shtetit dhe do ikë.

Bushati: Po të drejtë ka Rama dhe qeveria që po bën këtë komisionin hetimor. Se përderisa ne po merremi me këtë këtu dhe jo me përdorimin e 40 mln eurove për blerje vote, të drejtë kanë ata. Imagjino të votojnë ata dudumë që janë në parlament, që na kanë bërë më shumë të qeshim se sa kanë votuar ligje që duheshin votuar. Dhe ata dudumë nuk e meritojnë për hir të respektit të institucionit të trajtohen kështu.

Vasili: Si po trajtohen, çfarë doni të thoni?

Bushati: I teket kryeregjimtarit të tallë trapin me Ilir Metën dhe ngrihet një komision. Një herë u tha se do ngrihet komision hetimor se si i kishte shitur Basha ushtarët e UÇK-së te serbët, dini gjë ç’u bë me atë komisionin? Bëjnë mirë ata djemtë e portokallisë që na tallin se jemi bërë si komentatorë estrade. Hedhin shashka kot. Vjedhin 300 milionë euro dhe hedhin një shashkë do bëjmë komision hetimor.