Tragjike! Shkon në 23 numri i të vdekurve nga shembja e mbikalimit të metrosë

120

Ka shkuar në 23 numri i personave që ndërruan jetë nga shembja e mbikalimit të një metroje në Mexico City të hënën vonë, përfshirë edhe fëmijë, sipas zyrtarëve të qeverisë lokale, raporton CNN.

Të paktën 70 persona janë shtruar në spital, shtatë prej të cilëve janë në gjendje të rëndë, shtuan zyrtarët.

Treni po udhëtonte në një pjesë të ngritur të sistemit të shpejtë të tranzitit të qytetit në Linjën më të re 12, e njohur gjithashtu si Linja e Artë, kur një pjesë e mbikalimit u shemb duke rënë në trafikun poshtë, tha Sekretaria e Meksikës për Menaxhimin e Rrezikut dhe Mbrojtjen Civile.
Pamjet e mbikëqyrjes CCTV tregojnë momentin kur mbikalimi u shemb në rrugë, duke shkaktuar një re pluhuri dhe mbeturinash.
Incidenti ndodhi në orën 22:25 sipas orës lokale, sipas Ministrit të Brendshëm të Qytetit të Meksikës, Alfonso Suarez Del Real.
Kryebashkiakja e Qytetit të Meksikës, Claudia Sheinbaum, shkroi në Twitter nga vendi i ngjarjes: “Zjarrfikësit, personeli i sigurisë publike po punojnë. Spitale të ndryshme po shërbejnë. Ne do të japim më shumë informacion së shpejti.”
Kryebashkiakja tha se një i mbijetuar ishte bllokuar në një automjet nën rrënoja, por që atëherë është liruar. Nuk kishte njerëz të tjerë të bllokuar, shtoi ajo.
Përpjekjet e shpëtimit u pezulluan përkohësisht gjatë natës për shkak të shqetësimeve mbi stabilitetin e metrosë, e cila ende varej mbi rrugë.
Linja 12 e Metros, ku ndodhi aksidenti, u hap në 2012. Do të nisë një hetim mbi aksidentin, tha kryetarja e bashkisë së qytetit.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016