Uragani Zeta godet SHBA, gjashtë të vdekur dhe shtëpi të shkatërruara

66

Stuhia Tropikale Zeta la gjashtë njerëz të vdekur dhe gjurmë shkatërrimi në prag të saj ndërsa solli erëra të forta dhe reshje shiu të rëmbyeshme nga Bregu i Gjirit të ShBA-së nëpër shtetet mes-Atlantike.

Në raportin e saj të fundit, Qendra Kombëtare e Uraganëve e SHBA-së tha se Zeta goditi kufirin Virxhinia-Karolina e Veriut me erëra të qëndrueshme prej 85 km / orë dhe po lëvizte me shpejtësi në verilindje.

Mediat e huaja raportojnë se Zeta bëri zbarkimin si një uragan i fuqishëm i Kategorisë 2 në Luiziana në Bregun e Gjirit të SHBA.

Më parë, Zeta goditi New Orleans, Luizianan, por gjithashtu u ndje edhe në lindje në Atlanta, Georgia. Ishte një stuhi shumë e fortë e Kategorisë 2 me erëra maksimale prej rreth 175 km / orë .

/Descript.al/