US Open nuk anulohet/Do luhet pa tifozë dhe nën masa të rrepta

42

Turneu i Madh i Shteteve të Bashkuara US Open do të mbahet rregullisht sipas kalendarit të planifikuar, por pa praninë e spektatorëve. Slam-i Amerikan do të zhvillohet kështu pikërisht në datat e përcaktuara në Flushing Meadows, por me dyer të mbyllura dhe nën një regjim të fortë masash shtrënguese.

Lajmi u bë zyrtar pas bisedimeve me guvernatorin e New York-ut Andrew Cuomo, që dha më në fund aprovimin e tij për zhvillimin e edicionit të sivjteshëm, për më tepër një vit jubilar, pasi bëhet fjalë për edicionin e 140 të turneut të madh US Open.

Sezonin e kaluar gjithçka ishte ndryshe dhe Rafael Nadal ia doli mbanë për të mposhtur në Stadiumin Arthur Ashe 6-4 në setin final rusin Daniil Medvedev, pas një beteje që zgjati plot 5 orë.

Turneu i sivjetshëm njujorkez do të mbahet sipas datave të programuara, pra nga 31 gushti deri më 13 shtator, në Kompleksin Flushing Meadows – Corona Park në Queens, më saktë në Qendrën Tenistike Kombëtare të Federatës së Shteteve të Bashkuara, që mban emrin e sportistes legjendare amerikane, Billie Jean King.