Varianti indian i Covid-19 është përhapur në 44 shtete

64

Varianti i Covid-19 i identifikuar për herë të parë në Indi tani është përhapur në 44 vende të botës, duke kërcënuar të minojë progresin global në kontrollin e pandemisë. Varianti B.1.617 duket se po nxit valën e dytë të Indisë, e cila vrau një rekord 4.205 njerëz vetëm të mërkurën, raporton CNN.

Në shkurt, dukej sikur India e kishte vendosur nën kontroll pandeminë, me rastet e përditshme që binin gati 90% nga kulmi i valës së saj të parë. Atëherë, si doli jashtë kontrollit ky variant?

Tensioni indian u klasifikua të hënën si një “variant shqetësimi” nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), që do të thotë se midis treguesve të tjerë mund të tregojë që të jetë më i transmetueshëm, të shkaktojë sëmundje më të rëndë, të mos përgjigjet ndaj trajtimit përgjigje imune ose nuk arrijnë të diagnostikohen nga testet standarde.

Ka pyetje rreth asaj se çfarë roli ka luajtur varianti në ringjalljen e rasteve dhe vdekjeve në Indi, tha OBSH të mërkurën, duke shpjeguar se disa faktorë të tjerë kontribues, të tilla si grumbullimet masive fetare dhe politike, ka të ngjarë të kenë kontribuar gjithashtu.
Ndërkohë, rritja e rasteve në Indi ka shkatërruar qytete të mëdha, me spitalet që nuk kanë më oksigjen dhe ilaçe.
Në të gjithë shtetet rurale dhe fshatrat e largëta, mjekët dhe klinikat janë në mungesë, duke lënë më të varfërit e Indisë për të luftuar për jetën e tyre pa qasje në kujdes.
Ndërsa India përbën 95% të rasteve dhe 93% të vdekjeve në Azinë Juglindore, dhe 50% të rasteve globale dhe 30% të vdekjeve globale, tendencat në lidhje me këtë variant janë shënuar gjithashtu në vendet fqinje.
Varianti B.1.617 është përhapur gjithashtu përtej kufijve të Indisë. Mbretëria e Bashkuar, e cila është planifikuar të bëjë “hapin e saj të vetëm më të madh” drejt normalitetit duke hequr kufizimet më pandemike të hënën e ardhshme, ka raportuar numrin më të madh të rasteve të variantit të Indisë, tha OBSH. Kur u pyet për variantin, Shefi i Mjekësisë i Anglisë Chris Whitty tha të hënën se “ne nuk e dimë nëse kjo do të shkaktojë probleme të rëndësishme në vjeshtë”. Ndërkohë, në Shtetet e Bashkuara, ku B.1.617 është gjithashtu i pranishëm, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) është ende duke e klasifikuar atë si një “variant interesi”, por vuri në dukje se ky klasifikim mund të përshkallëzohet ose deeskalohet bazuar në prova shkencore.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016