(VIDEO) Njihuni me pastruesin e mbeturinave, pjesë e ekipit që luajti kundër Tottenham

89

Një rast i veçantë sa i përket sfidave të futbollit ka ardhur nga Anglia.

Shorti në FA Cup, vuri përballë Tottenham me ekipin amator të Marine.

Marinë është ekip “part-time”, të gjithë personat pjesë e kësaj skuadre kanë një punë gjatë javës, ndërsa në fundjavë veshin fanellat e futbollit.

Një prej tyre është edhe një 22-vjeçar, që pasionin e tij për futbollin nuk e ka braktisur asnjëherë.

Gjatë gjithë javës James Barrigan punon si pastrues i koshave të plehrave

Pak ditë para sfidës mediat në Angli kanë pyetur edhe vetë trajnerin e Tottenham, Jose Murinho se si e sheh këtë përballje.

Portugezi edhe këtë herë ka bërë të ditur se sa shumë vlerësohet dhe pëlqehet futbolli në Angli dhe pasioni që nuk mungon.

Gjithsesi sfida mes dy ekipeve përfundoi me rezultatin 5-0 në favor të londinezëve, teksa Mourinho nuk hodhi në fushë një formacion rezervash.

Hendeku i tetë divizioneve (dhe 160 vendeve në kampionat) është më i madhi në historinë 149-vjeçare të kësaj kupe dhe është barazimi përfundimtar i kupave David dhe Goliath.

James Barrigan u rrit në Norris Green dhe ndoqi shkollën e mesme Alsop në Walton, është vetëm 22 vjeç, por ai tashmë ka shënuar më shumë se 200 ndeshje, me mesfushorin e gjithanshëm që ka luajtur për Wigan Athletic, Skelmersdale United, Warrington Town dhe Colwyn Bay.