Vrasja e gazetarit Khashogi, SHBA do t’i vendosë sanksione zyrtarëve saudit

60

Administrata e Biden do të njoftojë sanksionet dhe ndalimet e vizave që synojnë shtetasit e Arabisë Saudite mbi vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi në 2018, por nuk do të vendosë sanksione ndaj Princit të Kurorës Mohammed bin Salman, thanë zyrtarët amerikanë, raporton Reuters.

Një zyrtar i lartë i administratës së Biden, duke folur në kushte anonimiteti, tha se qasja synon të krijojë një pikë të re nisjeje për lidhjet me mbretërinë pa prishur një marrëdhënie thelbësore në Lindjen e Mesme. Marrëdhëniet janë tensionuar rëndë për vite me radhë nga lufta në Jemen dhe vrasja e Khashoggit brenda një konsullatë saudite.

Khashoggi 59-vjeçar u thirr në konsullatën Saudite në Stamboll më 2 tetor 2018 dhe u vra nga një ekip i lidhur me princin e kurorës. Ata më pas e copëtuan trupin e tij. Eshtrat e tij nuk janë gjetur kurrë.

Departamenti i Thesarit i SHBA do të vendosë sanksione ndaj ish-zëvendës shefit të inteligjencës Saudite, Ahmed al-Asiri dhe do të shpallë një përcaktim sanksionesh në forcën e ndërhyrjes së shpejtë të Gardës Mbretërore Saudite, tha zyrtari i administratës.

Forca e shpejtë e ndërhyrjes, ose RIF, u veçua në raportin e zbuluar të inteligjencës amerikane për rolin e saj në vrasjen e Khashoggi.
Shtetet e Bashkuara do të njoftojnë gjithashtu kufizimet e vizave ndaj më shumë se 70 qytetarëve Sauditë si pjesë e një politike të re që synon kombet që kryejnë veprimtari kundër gazetarëve dhe disidentëve përtej kufijve të tyre, tha një zyrtar i dytë i administratës së Biden. Aktivitete të tilla përfshijnë përpjekje për të shtypur, ngacmuar, mbikëqyrur, kërcënuar ose dëmtuar ata.

Ky artikull është i shkruar nga gazetarët e Descript.al, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.

Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Descript.al dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.